Вход

Регистрация
Главная
 
Кисленко Оксана Володимирівна 
Меню сайта
Категории каталога
Проблемы отрасли [1]
Вопрос — ответ [7]
Советы опытных виноградарей [4]
Лучшие сорта [3]
Азбука виноградаря [1]
(терміни та визначення у виноградарстві)
Немного истории [1]
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 157
Главная » Статьи » Журнал "Виноград. Вино" » Азбука виноградаря

Азбука виноградаря
Птероциссус (Pterocissus Urb.et Ek.)

Монотипний рід родини Виноградові, що об’єднує один вид. Це неопушена ліана з товстими вузлами, малорозгалудженими вусиками, що мають присоски. Листки овальні, парноперистоскладні з протилежно розташованими лопастями. Суцвіття – волоть або несправжній зонтик з довгою квітконіжкою – зазвичай закінчується дрібними вусиками.Квітки двостатеві, чотиричленні, червоні. Ягоди сухі, чорно-синні, чотиригранні, з неприємним присмаком.

Роіциссус (Rhoicissus Planch.)Рід родини Виноградові, що об’єднує 12 видів, поширених на півдні Аравійського півострова, у центральній Африці та Південній Америці у вигляді невеликих чагарників з вусиками. Листки прості або складні з 3 – 4 лопастями. Суцвіття – завиток без вусиків. Квітки двостатеві або несправжньо двостатеві 5 – 7 – членного типу з товстими, твердитми пелюстками довгувато-трикутної форми. Ягода тверда, м’ясиста.

Тетрастигма (Tetrastigma Mig.)

Рід родини Виноградові, що об’єднує близько 120 видів, поширених головним чином у жарких регіонах Південн-Східної Азії у вигляді міцних лазячих ліан або чагарників з чіпкими вусиками вдавленими пагонами. Листки складні, з 5, рідше 3, 7 листочками. Квітки дводомні чотиричленні. Ягоди, в основному, неїстивні з 1, 2, рідше 4 насінинами, круглої форми з яскраво вираженою боріздкою на центральному боці.

Циссус (Cissus L.)

Найдавніший і великий рід родини Виноградові, від якого походять майже всі інші роди . Налічує 319 видів, поширених у тропічних і субтропічних зонах Азії, Африки, Америки, Австралії у вигляді лазячих рідше прямостоячих чагарників з вусиками і без них. Трапляються види з потовщеними стеблами, без листків. Гілкування пагонів моноподіальне або симподіальне. Квітки двостатеві або полігамно-однодомні, в основному 4-5-членні, відкриваються у вигляді “зірочки”, зібрані у суцвіття завиток. Ягода дрібно, зелена, червона або чорна, нерідко неїстивна, іноді отруйна.

Цифостемма (Cyphostemma Alst.)

Рід родини Виноградові, що налічує близько 230 видів, поширених головним чином в Африці (деякі – в Індії, Шрі-Ланці, на Аравійському півострові і т. д.) у вигляді лазячих, рідше прямостоячих чагарників з тонкими ламкими пагонами з вусиками чи без них, з потовщеними коренями, м’ясистим, нерідко горбкуватим стовбуром. Листки цілі, зазвичай 3-лопатеві, прості або складні. Суцвіття – кетяг, волоть або завиток з рідко розташованими квітками циліндричної форми, трохи розширеної догори (перед цвітінням); розпускається у вигляді “зірочки”. Пелюстки мають щетинисте опушення. Ягода зелена і чорна, інколи опушена, з однією насіниною.

Вітіс (Vitis (Tournef/) L/)

Рід родини Виноградові, до якого входять близько 70 видів північноамериканського, східно-азіатського і європейсько-азіатського походження. Ліани, рідше чагарники, характеризуються великою різноманітністю морфологічних ознак і властивостей. Пагони з жовто-коричневою серцевиною і корою, що відділяється смугами. Вусики без потовщень, Листки суцільні, 3 -5-лопасні. Суцвіття - складний кетяг. Квітки: у диких видів чоловічі і функціонально жіночі; у культурних рослин - двостатеві і функціонально-жіночі. Грона різної величини і форми. Ягоди соковиті з 2 - 3 насінинами. Споживають у свіжому вигляді, переробленими на вино спирт і т.ін. Культивується з декоративною метою, та для підщеп, а також як вихідний матеріал в селекції.

Мускадинія (Muskadinia Planch.)

Підрід роду Вітіс північноамериканського походження. Об’єднує два види. Являє собою могутні ліани з пагонами без діафрагми на вузлах. Вусики нерозгалуджені. Суцвіття дрібні, що складаються з кількох квіток. Ягоди достигають неодночасно, тримаються слабко, при достиганні обсипаються. Насіння овальне, плоске з променеподібними зморшками на боці спинки.

Мунсоніана (Vitis munsoniana Simps.)

Дрібний мускатний виноград, вид роду Вітіс (підроду Мускадиніа). Батьківщина - Флорида. Сланка або лазяча ліана з пониклими і майже безперервно квітуючими боковими пагонами. Листки дрібні, круглі, серце- яйцеподібні. Грона довгі, нерідко гілкуваті, нещільні. Ягоди дрібні, чорні, з тонкою шкірочкою, без воскового нальоту, але з крапинками, кислуваті, з мускатним присмаком. Насіння завдовжки 4 - 5 мм з овальною халазою. Використовують в селекції.

Ротундифолія (Vitis rotundifolia Michx.)

Мускатний виноград. Вид роду Вітіс (підроду Мускадиніа). Батьківщина - північ Флориди (Вірджинія і Техас). Дуже могутня ліана - близько 1 м в діаметрі. Пагони голі або злегка опушені. Вузли без діафрагми. Кора щільно прилягає до поверхні пагона. Вусики прості. Суцвіття дрібне. Листки середні, круглі або п’ятикутні, суцільні, трилопасні, яйцеподібні, блискучі. Грона дрібні, нещільні - мають до 10 ягід. Ягоди великі, круглі, чорні (рідше зелені), достигають нерівномірно, з товстою шкіркою, що важко відділяється, зі слабким мускатним присмаком. Насіння овальне, плоске, поперечно-зморшкувате, з вузькою, втиснутою халазою. Не пошкоджується філоксерою і грибними хворобами. Використовують у селекції, на батьківщині споживають як столовий виноград, а також з нього готують вина і безалкогольні напої.

Еувітіс (Euvitis Planch.)

Основний підрід роду Вітіс, що об’єднує майже всі його види, котрі мають пагони з діафрагмою на вузлах. Кора подовжньо волокниста, відділяється клаптиками на дозрілій і старій деревині. Вусики прості. Суцвіття великі. Ягоди міцно тримаються і достигають одночасно. Насіння грушоподібне гладке на спинці. Через неоднорідність ореалу види підроду об’єднані у 3 географічні групи.

Американські види винограду

Види винограду роду Вітіс північноамериканського походження (28 видів). Дводомні ліани з тонкими довгими пагонами, добре розвинутими вусиками, невеликими гронами і дрібними низькоякісними ягодами. Має могутній ріст, тривалий вегетаційний період, великий поліформізм внаслідок легкої схрещуваності окремих видів, групову стійкість проти філоксери і грибних хвороб (мільдью, оїдіум), витримує низькі температури, посуху і підвищений вміст вапна у грунті. Використовують як підщепу для європейських сортів винограду у зонах, що заражені філоксерою; у селекції - для отримання нових сортів з високою якістю ягід, а також з комплексною стійкістю до хвороб, морозів. Розмножують також з декоративною метою. Ягоди споживають свіжими, готують з них вина та безалкогольні напої.

Лабруска (Vitis labrusca L.)

Лисячий виноград. Один з найпоширеніших видів американської групи. У дикому вигляді росте на сході і північному сході США, південному сході Канади, у лісах Чорноморського узбережжя Кавказу. Могутня ліана. Пагони густо опушені. Добре розвинені, 2 - 3-вилкасті вусики є майже на кожному вузлі. Листки великі, суцільні або трилопасні, зморшкувато-пухирчасті, зверху - темно-зелені, знизу вкриті білим або рудуватим повстяним опушенням. Грона невеликі, нещільні. Ягоди середні і великі, круглі, чорні і рожеві, з густим восковим нальотом на товстій шкірочці. М’якуш слизистий зі специфічним "лисячим" суничним присмаком. Ягода містить 2 - 3 насінини (5 -8 мм), з яйцеподібною халазою. Вид морозостійкий, середньостійкий до філоксери і грибних хвороб; вологолюбний, чутливий до вмісту вапна у грунті, віддає перевагу піщаним грунтам, погано укорінюється. Використовують в селекції для отримання міжвидових гібридів, а також як декоративна рослина. Деякі сорти - з господарською метою (Ізабелла, Лідія, Ноа та ін.).

Берландієрі (Vitis berlandieri Planch.)

Іспанський виноград. Вид, що належить до американської групи. У дикому вигляді поширений у центрі, на південному заході Техасу, Арканзасу і Мексики. Середньовитка ліана. Пагони ребристі, опушені; міжвузля короткі або середні, вусики довгі, 2 - 3-вилкасті. Листки дрібні слабко розрізані, трилопасні, з легким павутинистим опушенням на прожилках. Грона малі і середні, щільні, на довгій ніжці. Ягоди дрібні, круглі, чорні, з соковитим, терпким, кислим м’якушем. Насіння 5 мм, овальне з увігнутою халазою. Філоксеро-, посухо- і хлорозостійкий; добре росте на сухому вапняному грунті; має тривалий вегетаційний період; гарно зростається з європейськими сортами, забезпечуючи їм довговічність, скоростиглість і високу врожайність. Недолік виду - погане укорінення і низька морозостійкість. Використовують у селекції для виведення сортів-підщеп, стійких до філоксери і підвищеного вмісту вапна у грунті.

В.М.Плясунов, Луганська обл.

Категория: Азбука виноградаря | Добавил: oksana (03.01.2008) | Автор: Оксана
Просмотров: 2526 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Форма входа
Поиск
Друзья сайта

Copyright MyCorp © 2019